özel

Pendik / İstanbul / TÜRKİYE


Doga Bilim Müzesi İstanbul' da açıldı

Türkiye'nin ilk doldurulmuş hayvan müzesi açıldı. İstanbul, Pendik'te yaptırılan Doğa Bilim Müzesi'nin açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı.

Veteriner Hekim Ahmet Hamza'nın özel koleksiyonundan oluşan Doğa Bilim Müzesi İstanbul?da açıldı. Pendik'te bulunan müzede içleri doldurulmuş ve mumyalanmış çeşitli türlerdeki 650 adet hayvan ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Müzenin açılışına katkıda bulunan Yasemin Kumral Şimşek de, kuruluş hikayesini anlattı. Müzenin açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katıldı.

Kaynak : http://www.tgrthaber.com.tr/news_view.aspx?guid=f36ec7e0-064a-44a8-937d-7da1 ab98ce28

TGRT HABER İstanbul, 16 Aralık 2011

Türkiye'nin İlk Özel Doldurulmuş Hayvan Müzesi Törenle Açıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Pendik'teki Doğa Bilim Müzesi'nin açılış törenine katıldı. Açılışa, Bakan Eker'in yanı sıra, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve çok sayıda davetli katıldı. Burada bir konuşma yapan Eker, ''Geçmişte ne yapıldığını bilirsek, o bize yeni ufuk açar. Böylece gelecek nesiller bunun üzerine yeni şeyler inşa ederler. Müzecilik, tabiat ve hayvan varlıklarının üzerinden yapılması, tabiatla yeni kuşakların tanışmasında önemli rol oynar. Böyle bir müze Türkiye'de bir ilktir. Yeni nesillerin tabiatla ilişkileri doğal ortamda olmuyor'' diye konuştu.

Eker, ''Biz tabiatla ne kadar iyi ilişki içinde olursak, o kadar rahatlarız. Tabiattan uzaklaştığımız ölçüde de kendimizden uzaklaşırız. O zaman sevgi, merhamet, tolerans da elden gider. Tabiatla ilişki, bizim sevgiyi, merhameti, toleransı geliştirdiğimiz bir alandır'' dedi. Doğayla çocukların ve büyüklerin iyi ilişki içinde olmasının beden ve ruh sağlığı açısından çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Eker, müzenin bu anlamda da çok önemli olduğunu söyledi. Müzenin kuruluşuna katkıda bulunan Yasemin Kumral Şimşek de müzenin kuruluş hikayesini anlattı. Müzenin, 180 çeşitten 650 adet doldurulmuş hayvandan oluştuğunu dile getiren Şimşek, müzenin kendi alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti. Veteriner Ahmet Hamza da açılışa katılanlara teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, müzenin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Eker ve beraberindekiler müzeyi gezdi. Veteriner Ahmet Hamza'nın özel koleksiyonundan oluşan müzede, içeri doldurulmuş çeşitli türlerdeki 650 adet hayvan yer alıyor.

Kaynak : http://www.haber3.com/turkiyenin-ilk-ozel-doldurulmus-hayvan-muzesi-torenle-acildi-1111882h.htm?interstitial=true#ixzz1gxiReh8Q

HABER 3 İstanbul, 15 Aralık 2011

Pendik’teki Doğa Bilim Müzesi’nin açılışına katıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, veteriner Ahmet Hamza'nın özel koleksiyonundan oluşan, doldurulmuş çeşitli türlerdeki 650 adet hayvanın yer aldığı Pendik'teki Doğa Bilim Müzesi'nin açılışında konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ''Biz tabiatla ne kadar iyi ilişki içinde olursak, o kadar rahatlarız. Tabiattan uzaklaştığımız ölçüde de kendimizden uzaklaşırız. O zaman sevgi, merhamet, tolerans da elden gider. Tabiatla ilişki, bizim sevgiyi, merhameti, toleransı geliştirdiğimiz bir alandır'' dedi. Eker, veteriner Ahmet Hamza'nın özel koleksiyonundan oluşan, doldurulmuş çeşitli türlerdeki 650 adet hayvanın yer aldığı Pendik'teki Doğa Bilim Müzesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, müzeciliğin, kültürün sunulması ve gelecek nesillerin bundan bilgi alması açısından önemine işaret etti. ''Geçmişte ne yapıldığını bilirsek, o bize yeni ufuk açar. Böylece gelecek nesiller bunun üzerine yeni şeyler inşa ederler'' diyen Eker, müzeciliğin tabiat ve hayvan varlıklarının üzerinden yapılmasının, tabiatla yeni kuşakların tanışmasında önemli rol oynadığını dile getirdi. Tahnit (hayvan doldurma sanatı) eserlerden oluşan müzenin Türkiye'de bir ilk olduğunu da ifade eden Eker, ''Yeni nesillerin tabiatla ilişkileri doğal ortamda olmuyor'' dedi. Eker, toprakta büyüyen tüm canlıların kainatın bir parçası olduğunu belirterek, ''Biz tabiatla ne kadar iyi ilişki içinde olursak, o kadar rahatlarız. Tabiattan uzaklaştığımız ölçüde de kendimizden uzaklaşırız. O zaman sevgi, merhamet, tolerans da elden gider. Tabiatla ilişki, bizim sevgiyi, merhameti, toleransı geliştirdiğimiz bir alandır'' diye konuştu. Doğayla çocukların ve büyüklerin iyi ilişki içinde olmasının beden ve ruh sağlığı açısından çok önemli olduğunu kaydeden Eker, müzenin bu anlamda da çok önemli olduğunu söyledi.

Müzenin kuruluşuna katkıda bulunan Yasemin Kumral Şimşek de müzenin kuruluş hikayesini anlatarak, Bulgaristan göçmeni olan Ahmet Hamza'nın, koleksiyonun müzeye dönüşmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti. Müzenin, 180 çeşitten 650 adet doldurulmuş hayvandan oluştuğunu dile getiren Şimşek, müzenin kendi alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti. Veteriner Ahmet Hamza da açılışa katılanlara teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, müzenin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Eker ve beraberindekiler müzeyi gezdi. Açılışa, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak : http://www.akparti.org.tr/site/haberler/pendikteki-doga-bilim-muzesinin-acil isina-katildi/17466

akparti.org.tr 16 Aralık 2011

BAKAN EKER GÜZELYALI’DA MÜZE AÇILIŞI YAPTI


Pendik – Güzelyalı’daki Doğa Bilim Müzesi’nin resmi açılışını Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker yaptı. Eker konuşmasında özellikle, müzenin hayat bulmasında önemli rol oynayan Özel Ahmet Şimşek Koleji kurucularından sanatçı Yasemin Kumral Şimşek’e teşekkür etti. Doldurulmuş hayvan müzesinin içerisinde birbirinden ayrı 250 çeşit, toplam 660 hayvan sergileniyor. Müze Pazartesi hariç her gün açık.

Emekli veteriner Ahmet Hamza isimli vatandaşın kurduğu Türkiye’nin ilk halka açık Doğa Bilim Müzesi olan tahnit (doldurulmuş hayvan) müzesinin resmi açılışı 15.12.2011 Perşembe günü yapıldı. Güzelyalı Mahallesi’nde hizmet veren müzenin açılışına protokolün de ilgisi yoğun oldu.

Organizasyonun sunumunu müzenin hayata geçmesinde büyük emeği geçen sanatçı Yasemin Kumral Şimşek yaptı. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in de eşiyle katıldığı açılış töreninde, Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AK Parti İlçe Başkanı Turgay Kılıç, Özel Ahmet Şimşek Koleji Kurucusu Ahmet Şimşek’in yanı sıra Pendik - Kartal – Tuzla ilçelerinden birçok yönetici bizzat bulundular. Açılışa İstanbul B.Ş. Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu da telgraf gönderdiler.
v 300 metrekare alanda kurulu doldurulmuş hayvan müzesinde 250 ayrı türden toplam 660 doldurulmuş hayvan sergileniyor. Timsah, yılan, kurt, tilki, sincap, kartal, baykuş, vb. birçok hayvanın bulunduğu müzeyi öğrenciler 5 TL büyükler ise 8 TL vererek gezebiliyor. Müze Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında halka açık tutuluyor. Müze sahibi Ahmet Hamza, doldurulmuş hayvanların 20 yıllık bir çalışmamın ürünü olduğunu belirterek, portföyünü geliştireceğini söylüyor. Müzedeki tüm çeşitler Darıca Kuş Cenneti ve Botanik Park’tan, ölmüş hayvanlar değerlendirilerek temin ediliyor.

Açılış konuşmasını yapan Yasemin Kumral Şimşek, bu tür bir müzenin hayata geçmesinin hiç de kolay olmadığını ifade ederek şu sözlere yer verdi; “Bir müze kurmak çeşitli bürokratik işlemler ve uzun süreli takip, emek gerektiriyor. Maddi manevi güç ve destek istiyor. Müze sahibi olan Ahmet Hamza Ahmet Şimşek Koleji’nde uzun yıllar çalışan ve takdirimizi kazanan değerli bir şahsiyettir. O yüzden kendisine kurum olarak destek verdik. Ben bizzat müzenin kuruluşunun her aşamasında bulunarak Ahmet Hamza bey’i yalnız bırakmadım. Hamza bey’in eşi ve Sayın Ümit Nevzat Özcan bey’in de bu olayın gerçekleşmesinde katkıları önemlidir. Onlara da teşekkür ediyorum. Zamanımız çocukları evden dışarı çıkmıyorlar, bilgisayar başındalar ve birçok hayvanı tanımıyorlar. Bu müze sayesinde çocuklarımız her türlü hayvanı birebir görmüş ve doğayla tanışmış olacak. Müzenin kuruluşuna katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun”

Pendik ve Tuzla Belediye başkanlarının da birer kısa konuşma yaptığı açılışta son konuşmacı olarak kürsüye Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker geldi. Eker konuşmasında; ‘Bu tip bir müze Türkiye de ilk ve örnek olmuştur. Müzenin kurucusu Ahmet Hamza’yı tebrik ediyorum. Fakat bu noktada, sanatçı kişiliği ile ülkemize hizmet eden Yasemin Kumral Şimşek’e; böyle bir müzenin hayat bulmasında çok önemli bir rol oynadığı için de teşekkür ediyorum. Onun davetini geri çevirmem mümkün değildi. Bu müze hem içerisinde bulunduğu mahalleye hem de şehrimize değer katacaktır” dedi.

Kaynak : http://www.pendikgazetesi.com/haber.php?hid=9008

Pendik Gazetesi 16 Aralık 2011

Türkiye'nin İlk Doğa - Bilim Müzesi Pendik'te

Türkiye'nin halka açık ilk doğa - bilim müzesi Pendik'te açılıyor.

Pendik'te, veteriner Ahmet Hamza'nın hayvanat bahçesi zayiatlarını değerlendirerek oluşturduğu 650 adet dondurulmuş hayvanın bulunduğu Doğa - Bilim Müzesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla açıldı.

Yer: Özel Doğa Bilim Müzesi (Bağdat Cad. No: 44 Güzelyalı / Pendik, Güzelyalı tren istasyonu arkası

Kaynak : http://www.bugunbugece.com/istanbulv2/Haberler/Detay/turkiye-nin-ilk-doga-bi lim-muzesi-pendik-te

bugunbugece.com 15 Aralık 2011

Başka örneği yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Pendik'teki Doğa Bilim Müzesi'nin açılış törenine katıldı.

Açılışa, Bakan Eker'in yanı sıra, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve çok sayıda davetli katıldı. Burada bir konuşma yapan Eker, ''Geçmişte ne yapıldığını bilirsek, o bize yeni ufuk açar. Böylece gelecek nesiller bunun üzerine yeni şeyler inşa ederler. Müzecilik, tabiat ve hayvan varlıklarının üzerinden yapılması, tabiatla yeni kuşakların tanışmasında önemli rol oynar. Böyle bir müze Türkiye'de bir ilktir. Yeni nesillerin tabiatla ilişkileri doğal ortamda olmuyor'' diye konuştu.

Eker, ''Biz tabiatla ne kadar iyi ilişki içinde olursak, o kadar rahatlarız. Tabiattan uzaklaştığımız ölçüde de kendimizden uzaklaşırız. O zaman sevgi, merhamet, tolerans da elden gider. Tabiatla ilişki, bizim sevgiyi, merhameti, toleransı geliştirdiğimiz bir alandır'' dedi. Doğayla çocukların ve büyüklerin iyi ilişki içinde olmasının beden ve ruh sağlığı açısından çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Eker, müzenin bu anlamda da çok önemli olduğunu söyledi.

Müzenin kuruluşuna katkıda bulunan Yasemin Kumral Şimşek de müzenin kuruluş hikayesini anlattı. Müzenin, 180 çeşitten 650 adet doldurulmuş hayvandan oluştuğunu dile getiren Şimşek, müzenin kendi alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti. Veteriner Ahmet Hamza da açılışa katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, müzenin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Eker ve beraberindekiler müzeyi gezdi. Veteriner Ahmet Hamza'nın özel koleksiyonundan oluşan müzede, içeri doldurulmuş çeşitli türlerdeki 650 adet hayvan yer alıyor.

Kaynak : http://www.iha.com.tr/baska-ornegi-yok-206039.haber

iha.com.tr, Hakkı Öz - Metin Başar , 15 Aralık 2011

Haberleri Büyütmek için üzerlerine tıklayınız.